1887

OECD Multilingual Summaries

Development Co-operation Report 2017

Data for Development

Summary in Czech

Cover
Celý text si můžete přečíst na adrese:
10.1787/dcr-2017-en

Zpráva o rozvojové spolupráci 2017

Údaje pro rozvoj

Přehled v českém jazyce

Údaje jsou nezbytným předpokladem pro splnění Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 a pro zajištění toho, aby nikdo nezůstal pozadu. Zpráva o rozvojové spolupráci 2017 se zaměřuje na údaje pro rozvoj, protože kvalitní, včasné a rozčleněné údaje jsou zásadní pro dosažení konečného cíle rozvoje, kterým je zlepšení blahobytu lidí a boj proti chudobě. Existuje však významné riziko, že trvalý nedostatek základních údajů v rozvojových zemích o lidech a planetě a slabé pobídky a schopnost tyto mezery zaplnit zabrání úspěchu.

Cíle udržitelného rozvoje kladou vysoké požadavky na vnitrostátní statistické systémy po celém světě. Většina zemí, včetně mnohých zemí OECD, dosud nezačala shromažďovat údaje pro řadu ukazatelů v globálním rámci OSN týkajícím se ukazatelů cílů udržitelného rozvoje. Tyto problémy jsou ještě závažnější v mnoha rozvojových zemích s nízkými statistickými schopnostmi. Například 77 rozvojových zemí má nedostatečné údaje o chudobě. Pouze 56 % zemí na celém světě má zápisy v matrice, které jsou z 90 % úplné, přičemž tyto údaje má jen 15 % zemí v subsaharské Africe, 33 % v jižní Asii a 36 % v jihovýchodní Asii. Pouze 37 zemí má vnitrostátní právní předpisy v oblasti statistiky, které jsou v souladu s hlavními zásadami oficiálních statistik OSN. Stále zbývá vyřešit závažné metodické a strategické problémy, včetně nezbytnosti nastolit rovnováhu mezi vytvářením údajů pro globální sledování na jedné straně a pro tvorbu vnitrostátních politik na straně druhé.

Tato zpráva rozebírá, jak mohou rozvojové země a jejich partneři pro rozvojovou spolupráci překlenout rozdíly v oblasti údajů využitím nebývalé příležitosti (a zmírnit rizika), kterou představuje sblížení síly technologie s dosud nejambicióznějším plánem rozvoje: Agendou pro udržitelný rozvoj 2030. Díky nové technologii a tzv. datové revoluci je snazší, rychlejší a levnější vytvářet údaje, které činitelé s rozhodující pravomocí potřebují k informovaným volbám v oblasti politik a priorit. Pouhé vytváření většího množství údajů však nestačí: údaje musí být transformovány, rozebrány a využity, aby byly přínosem pro tvorbu politik, sledování a odpovědnost.

Datová revoluce přináší vládám a vnitrostátním statistickým úřadům vítanou příležitost vytvářet užitečnější údaje pomocí získávání údajů z nových zdrojů, které mohou doplnit a posílit oficiální statistiky, ačkoli je nemohou nahradit. Některé rozvojové země se již zapojují do datové revoluce s pozitivními výsledky. Etiopie, Jihoafrická republika, Šrí Lanka a Uganda zlepšily účinnost a přesnost sčítání lidu a shromažďování údajů z průzkumů využitím zařízení pro počítačem podporovaný osobní pohovor, jako jsou počítačové tablety nebo další přenosná zařízení. Geoprostorové údaje pomáhají vnitrostátním statistickým systémům sledovat sociálně‑ekonomické a environmentální podmínky, přičemž umožňují geografické rozčlenění a zvyšují dynamiku geograficky lokalizovaných údajů.

Tato zpráva určuje způsoby, jak překlenout rozdíly v oblasti údajů pro udržitelný rozvoj. Je zapotřebí silné politické vedení v rozvojových zemích, aby se zajistilo, že údaje umožňují rozvoj. To zahrnuje prosazování zájmu údajů pro rozvoj a současně zajištění, že údaje budou vytvářeny podle vysoce kvalitních standardů, přičemž bude chráněno soukromí a důvěrnost. Zpráva o rozvojové spolupráci 2017 doporučuje šest konkrétních opatření, aby se co nejvíce využila síla údajů pro udržitelný rozvoj.

Opatření ohledně údajů č. 1. Zajistit, aby právo, regulace a normy v oblasti statistiky byly vhodné pro vyvíjející se potřeby týkající se údajů.

Za účelem vybudování inkluzivních datových ekosystémů, které budou přínosem pro světový rozvoj a jednotlivé občany, je nutné, aby institucionální a právní rámce byly vhodné ke svému účelu. V důsledku rostoucího počtu veřejných a soukromých aktérů, aktérů občanské společnosti a institucí zapojených do vytváření a využívání údajů je ještě naléhavěji nutné, aby existovaly jasné právní, etické a kvalitativní normy a protokoly. Ty by měly regulovat používání tradičních a nových zdrojů údajů a podporovat při tom důvěru, která je z hlediska informování zapotřebí k dobrým politikám a rozvojovým výsledkům.

Opatření ohledně údajů č. 2. Zlepšit kvantitu a kvalitu financování pro údaje.

Investice do statistických systémů se musí stát strategickou prioritou jak pro rozvojové země, tak pro jejich partery pro rozvojovou spolupráci. Pokud mají vnitrostátní statistické systémy reagovat na rostoucí poptávku po větším množství údajů a po lepších údajích, rozpočty musí být navýšeny. Tím, že se údaje stanou průřezovou prioritou pro rozvojovou spolupráci, mohou je poskytovatelé začít uznávat jako součást nezbytné infrastruktury pro plnění vnitrostátních, regionálních a globálních závazků.

Opatření ohledně údajů č. 3. Podpořit statistickou kapacitu a datovou gramotnost pomocí nových přístupů.

Je třeba vypracovat a vyzkoušet nové, komplexnější přístupy k rozvoji statistické kapacity, které přesáhnou budování kapacit pro shromažďování údajů a zaměří se na budování kapacit vnitrostátních statistických úřadů, jež jim umožní hrát vyvíjející se a multifunkční úlohu v datovém ekosystému a zlepšit institucionální a podpůrné prostředí pro údaje a statistiky.

Opatření ohledně údajů č. 4. Zvýšit účinnost a dopad pomocí "dohod o údajích" nebo dalších koordinovaných přístupů specifických pro jednotlivé země.

Rozvojové země by měly lépe sladit pobídky pro vytváření údajů pro tvorbu vnitrostátních politik a globální sledování pomocí vzájemně odpovědných inkluzivních partnerství mezi tvůrci údajů a uživateli údajů. Zavedení dohod o údajích pro koordinaci a harmonizaci investic do údajů a podpory statistických systémů představuje slibný přístup; měl by být dále otestován, aby se zajistilo, že splňuje potřeby všech aktérů a podporuje vzájemnou odpovědnost pro splnění společných akčních plánů založených na výkonnosti.

Opatření ohledně údajů č. 5. Investovat do údajů o výsledcích specifických pro jednotlivé země a využívat je s cílem sledovat pokrok směrem k cílům udržitelného rozvoje.

Mezinárodní aktéři v oblasti rozvoje musí opustit obvyklý přístup; namísto shromažďování a využívání údajů za účelem splnění vlastních tlaků ohledně podávání zpráv a odpovědnosti musí podpořit strategie specifické pro jednotlivé země a datové ekosystémy. To vyžaduje jasnou vizi a pragmatismus při řešení tlaku spojeného s tím, aby byly každému dolaru poskytnutému v rámci pomoci připsány výsledky. To rovněž znamená zajistit, aby výsledky z jakéhokoli nezávislého úsilí o shromáždění údajů byly přístupné všem aktérům v oblasti rozvoje a byly koordinovány s cíli vlád rozvojových zemí týkajícími se statistiky.

Opatření ohledně údajů č. 6. Vytvářet a lépe využívat údaje s cílem pomoci porozumět celkovému stavu financování cílů udržitelného rozvoje.

Je třeba zlepšit údaje o rozvojových finančních prostředcích. To znamená vypracovat komplexní obrázek financování pomocí zvýšení dostupnosti a transparentnosti kvalitních údajů o rozvojových finančních prostředcích a zlepšení metodik a norem s cílem připravit rozvojové země na to, aby naplánovaly své vnitrostátní rozvojové strategie a priority a vyhradily na ně prostředky v rozpočtu.

© OECD

Tento přehled není oficiálním překladem OECD. OECD-oversettelse.

Reprodukce tohoto přehledu je povolena, jsou-li uvedena autorská práva OECD a název původní publikace.

Vícejazyčné přehledy jsou překlady výtahů z publikací OECD původně publikovaných v angličtině a francouzštině.

OECD

Přečtěte si na portálu OECD iLibrary plné znění anglické verze!!

© OECD (2017), Development Co-operation Report 2017: Data for Development, OECD Publishing.
doi: 10.1787/dcr-2017-en

This is a required field
Please enter a valid email address
Approval was a Success
Invalid data
An Error Occurred
Approval was partially successful, following selected items could not be processed due to error