1887

OECD Multilingual Summaries

OECD Communications Outlook 2013

Summary in Hebrew

Cover
לקריאת הגרסה האנגלית המלאה:
10.1787/comms_outlook-2013-en

סקירת התקשורת של ה‑OECD 2013

תקציר בעברית

ממצאי מפתח

ב‑2011, עמד המספר הכולל של קווי גישה לתקשורת במדינות ה‑OECD על 2,066 מיליון, או 166 קווים לכל 100 תושבים. מספר המנויים הניידים היווה 65.4% מכלל הקווים, לעומת 64% ב‑2009, ואילו מספר מנויי הטלפוניה הנייחת ממשיך לרדת. מספר המנויים לפס רחב על גבי סיבים אופטיים גדל בקצב של 16.61% לשנה בין 2009 ל‑2011. הפופולריות של טלפונים חכמים (סמארטפונים) עודדה שימוש גובר בחיבור פס רחב למכשירים ניידים. אחוז המנויים הממוצע לגישה לאינטרנט ממכשירים ניידים במדינות ה‑OECD בכללותן עלה מ‑23.1% בלבד ב‑2009 ל‑56.6% ביוני 2012.

מחירי הטלפוניה הנייחת – ובאופן בולט יותר, מחירי הטלפוניה הניידת – ירדו בין 2010 ל‑2012, כשהם מציגים ירידות משמעותיות בכל דפוסי הצריכה, למעט בשירותי תקשורת נייחים לעסקים.

חבילה של תקשורת פס רחב אלחוטית המותאמת למחשבים ניידים (ומציעה גלישה בהיקף של 500 מגבייט לחודש) עלתה 13.04 דולר ארה"ב בממוצע מדינות ה‑OECD, במונחים המותאמים לכוח קנייה, אך הגיעה גם ל‑30 דולר בכמה מדינות. ההוצאה הממוצעת על חבילת 10 גיגבייט הייתה 37.15 דולר. חבילת 250 מגבייט למחשבי לוח (טאבלט) עלתה בממוצע 11.02 דולר לחודש. חבילת 5 גיגבייט למחשבי לוח עלתה בממוצע 24.74 דולר, אך נעה מ‑7.98 דולר (פינלנד) ועד 61.84 דולר (ניו זילנד).

שירותי תקשורת שהיו מובחנים בעבר מתלכדים במהירות, בשעה שהדיגיטליזציה, ועמה הקמתן של תשתיות נייחות ואלחוטיות, מרחיבות את הפס הרחב העומד לרשות שירותי התקשורת מכל הסוגים. דוגמאות מעולם האינטרנט כוללות את האימוץ המהיר של תקן ה‑long‑term evolution (LTE או 4G) לטובת רשתות ניידות המבוססות על ארכיטקטורת רשת על טהרת ה‑IP (Internet Protocol) ומשתמשות ב‑Voice over LTE (VoLTE) כיישום; וכן שירותים מבוססי‑IP של וידאו על‑פי דרישה (Video‑on‑Demand) ושידורי טלוויזיה בהזרמה (סטרימינג) חיה המוצעים על ידי חברות כבלים, ספקי טלוויזיה בלוויין, גופי שידור ציבוריים, וכן ספקים מבוססי‑ענן וספקי OTT) over the top) אחרים.

הכנסות מטלקומוניקציה נפלו משמעותית ב‑2009, אך התייצבו ב‑2010 ושבו לגדול ב‑2011. ניתן לייחס זאת לכוחם של שוקי התקשורת הניידת ובפרט לעלייה המהירה בחדירת הטלפונים החכמים במהלך אותה תקופה. רובו המכריע של נפח התעבורה מטלפונים חכמים או מחשבי לוח נובע משימוש הנעשה בהם בסביבת Wi‑Fi המחובר לרשתות נייחות, ולא ברשתות סלולריות. רשתות נייחות הפכו, למעשה, לחוליית הקישור העיקרית (backhaul) עבור מכשירים ניידים ואלחוטיים; על‑פי מחקרים אחדים, כ‑80% מן הנתונים בהם משתמשים במכשירים ניידים מתקבלים דרך חיבורי Wi‑Fi לרשתות נייחות.

ההכנסות משירותי נתונים גדלות בקצבים דו‑ספרתיים ברוב מדינות ה‑OECD, ותעבורת נתונים היא כיום מקור הצמיחה העיקרי עבור מפעילי רשתות. גם אם קיימות הזדמנויות משמעותיות בשירותים חדשים כגון תשלומים ממכשירים ניידים, הללו כרוכים בעצם בהעברת נתונים בשיתוף עם שותפים כגון חברות אשראי. מעטים צופים צמיחה בשירותים מסורתיים כגון טלפוניה או מסרונים (SMS) במונחים של חלקם היחסי בהכנסות.

המפתח להצלחת האקוסיסטמה הניידת היה טמון עד כה בקיומה של תחרות מספקת בהעמדת תשתיות רשת ושירותי רשת. התחרות הזאת הביאה כמה מבין המפעילים לפתוח ולחלוק את הגישה שלהם אל הלקוחות במידת הצלחה העולה בהרבה על זו שניתן היה להשיג במצב של הכתבת הסדרים רגולטוריים.

צמיחת האינטרנט ממשיכה להיות חזקה, אך קצב הצמיחה היחסי ירד בהשוואה לתקופות קודמות בקטגוריות מסוימות, כפי שניתן היה לצפות לנוכח האימוץ הנרחב של הטכנולוגיה הזאת. האינטרנט, יחד עם שידורי אודיו אנלוגיים, הפך לאמצעי ההפצה העיקרי של תכני אודיו. ההסבה לטלוויזיה דיגיטלית כמעט הושלמה באזור ה‑OECD. במדינות רבות, מציעים גופי שידור את התכנים שלהם בשידור חי או בהתעדכנות לאחור (catch‑up television) על גבי האינטרנט. שירותי מינוי לווידאו על‑פי דרישה נהנים מאימוץ מהיר.

סוגיות חדשות

תפקיד חיוני שמור לקובעי‑מדיניות ולרגולטורים בהבטחת תחרות מספקת. בכלל זה, עליהם להבטיח את קיומם של ספקטרום תדרים מספיק, שפע כתובות IP או משאבי מספור אחרים המאפשרים כניסת שחקנים חדשים לשוק, ותחרות הוגנת בין מפעילים וספקי OTT.

הבטחת הישארותם של השווקים פתוחים בפני ספקי OTT וספקים מבוססי‑תשתית (facilities‑based providers) חיונית לחדשנות בתשתיות פס רחב וקריטית להתמודדות עם אתגרים מרכזיים בענף ועם אתגרים כלכליים וחברתיים רחבים יותר.

מספר הולך וגדל של מובילי תעשייה טוענים שתעריפים גבוהים על נדידה בינלאומית בין רשתות ניידות פוגעים בקשר שלהם עם הלקוחות ומהווים חסם משמעותי לסחר ולתנועה בתוך כלכלות ה‑OECD. ההמלצה של מועצת ה‑OECD, שכותרתה Recommendation of the Council on International Mobile Roaming Services (פברואר 2012), היא להעריך ולסלק חסמים שיש בהם כדי למנוע גישה של מפעילי רשתות ניידות וירטואליות לרכישה סיטונית של שירותים ניידים מקומיים כדי להציע שירותי נדידה.

לאור ספקטרום התדרים המוגבל והביקוש הגובר לשירותי נתונים, רשתות ניידות יחפשו להפחית מן העומס התעבורתי שלהן ולהעבירו לרשתות נייחות. על קובעי‑המדיניות והרגולטורים לדאוג לכך שהרשתות הנייחות יציעו מספיק משאבים כדי להבטיח את יכולתן להמשיך לשמש כחוליית קישור מַספקת עבור רשתות ניידות, במיוחד אם לא קיימת תחרות מספקת ברשתות הגישה הנייחות. גם אם עדיין נמשך הוויכוח בנוגע ללוח הזמנים לפריסת סיב אופטי עד הבית, הכל מסכימים כי מפעילי רשתות ימשיכו לקרב את הטכנולוגיה הזאת אל בתי המגורים ומשתמשי הקצה. האתגר מבחינת הרגולטורים הוא שבלי קשר לטכנולוגיה המיושמת, נראה כי באזורים רבים של ה‑OECD ישנה סבירות גבוהה להיווצרות מצבים של מונופול או דואופול בתחום הרשתות הנייחות. האלחוט יכול לספק תחרות, אך זמינות תדרים תמיד תציב מגבלות שאינן מהוות אילוץ עבור סיבים אופטיים.

מאז מהדורת 2011 של "סקירת התקשורת", אזלו ל‑Asia Pacific Network Information Centre כתובות Internet Protocol גרסה 4 (IPv4) להקצאה על‑פי נהלים רגילים, וכך קרה גם ב‑Réseaux IP Europeéns Network Coordination Centre. אפריקה, אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית ימצו את טווח הכתובות המוקצה להן בבוא העת. יורשו של IPv4, ה‑IPv6, מאפשר 2128 כתובות, כמות בלתי מוגבלת כמעט, אך לא יושם במידה משמעותית כלשהי. למרות שיותר ממחצית הציוד הפרוס במערך האינטרנט החוטי מסוגל לתמוך ב‑IPv6 כבר היום, פחות מ‑1% מן הציוד הזה מחובר לשירות המספק IPv6.

בעוד שהיטלים או אגרות ספציפיים לענף עשויים להיות מוצדקים למטרות נקודתיות, כגון מימון הרגולטור של הסקטור או תרומה למטרות שירות אוניברסאלי, נטל מס נוסף על ענף הטלקומוניקציה עלול לפגוע הן בצרכנים והן בענף עצמו.

© OECD

תקציר זה אינו מהווה תרגום רשמי של ה-OECD.

שעתוק תקציר זה מותר בכפוף לאזכור זכות היוצרים של ה-OECD וכותרת הפרסום המקורי.

תקצירים רב-לשוניים הם קטעים מתורגמים מתוך פרסומים של ה-OECD שפורסמו במקור באנגלית ובצרפתית.ניתן להשיגם ללא תשלום בחנות המקוונת של ה-OECD, בכתובת www.oecd.org/bookshop

למידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם יחידת זכויות ותרגומים של ה-OECD, מינהלת ענייני ציבור ותקשורת, בדוא"ל:

[email protected], או בפקס מס' :

+33 (0)1 45 24 99 30

OECD Rights and Translation unit (PAC)
2 rue André-Pascal, 75116
Paris, France

תר האינטרנט שלנו www.oecd.org/rights

OECD

Read the complete English version on OECD iLibrary!

© OECD (2013), OECD Communications Outlook 2013, OECD Publishing.
doi: 10.1787/comms_outlook-2013-en

This is a required field
Please enter a valid email address
Approval was a Success
Invalid data
An Error Occurred
Approval was partially successful, following selected items could not be processed due to error